Midilli Tavernaları

   Midilli Adası'ndaki Yunan Tavernaları


Latince taberna sözcüğünün Yunanca okunuşu Taverna şeklindedir. Bu kelime, Latincede kulübe anlamına gelse de Yunanca’da taverna,  müzikli yemek yenilen mekanlar için kullanılmaktadır. Yunanistan’da tavernaların birkaç türü vardır. Bunlardan ilki ve en yaygını sahillerde yer alan “psarotaverna” denilen başta balık ve deniz mahsullerinin yapıldığı yerlerdir. Bir bakıma Türk misafirlerin en sevdiği tavernalardır bunlar. Hele bir de psarotavernada canlı müzik de varsa değmeyin keyfimize.


Psarotavernalar bir başka deyişle tavernaların ilk örneğidir de. 1970 yılında Amerikan School of Classical Studies’in Atina agorasında yaptığı kazılarda taverna olarak kabul edilen bir mekan keşfedilmiştir. Burada ele geçen birçok seramik kaplar, yemek pişirmekte kullanılan araçlar ve de çok miktardaki balık iskeleti, istridye ve midye kabukları buranın bir taverna olduğunu doğrular niteliktedir.

 

 


Yunan Mutfağı’ndan Özel Yemekler


Kuzu ciğerine sarılmış kokoreç, odun kömüründe pişen fırında keçi ya da kuzu eti ve de kokkoras krasatos diye anılan şarap soslu horoz etinin sunulduğu taverna tiplerine ise et tavernası manasında “kreatotaverna” ya da geleneksel taverna anlamında paradosiaki taverna adı verilir.


Yunanlılar tavernadan başka şık restoranlarına estiatoria adını da verirler. Ateş tanrıçası Hestia’nın adından gelen bu kelime daha çok restoranlar için kullanılır. Ouzeri diye ne taverna ne de estiatoria denilemeyecek hafif mezeler ile uzo ve metaxa ( Yunan konyağı )  içilen küçük mekanları da bulunur.


 


Köy Tavernaları


Sakız ve Midilli gibi geleneksel özelliklerini daha çok koruyan adaların köylerinde küçük bir ouzeri’de kırmızı soğanla tekmil bir fasulye pilakisi, kuru cacık ve de lakerda eşliğinde bir karafaki uzonun dibini görmeyen gezginler damak tadı ve Yunan mutfağı açısından bir şeylerden geri kalmıştır.


Tavernalarda Akşam Yemeği


Yunan tavernalarının ilk bakışta bizi şaşırtan özelliklerinden birisi de geç saatte açılmalarıdır. Bugün Yunanistan’da saat 21.00’den önce bir tavernada yemek siparişi verebilmek nerdeyse imkansızdır.  Ama şu da bir gerçek ki, saat 24.00’ü gösterdiğinde de ışıkları kısıp, yazarkasa ile kapanış alan bir hizmet anlayışı da yoktur. Tavernalar, acelesi olan ve sabırsız kişiler için de uygun yerler değildir. Tavernalar yeme içme fiyatları açısından makul yerlerdir. Buralarda servis yavaştır ve de sizleri şımartacak kadar itinalı da değildir. Ne var ki tavernalarda porsiyonlar büyüktür ve çok zengindir.  Bu yüzden Yunan mutfağının birçok lezzetini tatmak istiyorsanız yemekleri masaya sipariş verip rembetiko müzikler eşliğinde ahbapça paylaşmak en güzelidir.


 


 

Tavernalarda Canlı Müzik ve Sirtaki Keyfi


Yunan tavernalarının hepsinde olmasa da birçoğunda canlı müzik yapılır. Yunanistan’da canlı müzik denilince akla gelen ilk enstrüman hiç şüphesiz bouziki’dir. İsmi bozuk saz anlamına gelen  buziki, adalarda ve de İzmir’de gelişen ve oradan da Yunanistan’a gelen rembetiko müziğin ana estrümanıdır. Tavernalarda canlı müzikte buziğe eşlik eden diğer enstrümanlar ise gitar, akerdeon ve klarnettir. Günümüzde eskisi kadar yapılmasa da tavernaların akıllardan hiç çıkmayan eğlencesi de sirtaki dansı eşliğinde peş peşe kırılan tabaklardır. Kazancakis’in efsanevi kahramanı Zorba’nın Mikis Theodarakis tarafından bestelenen film müziği duyulduğunda yapılacak tek dans elbette Sirtaki’dir.
 

 

Midilli Tavernaları


Midilli Adası’nda Yunan mutfağını tadabileceğiniz Midilli’nin en güzel restoranları ve en iyi tavernalarından birkaçını sizler için seçtik.

Horiatiki (Horyatiki) Yunan salatası nam-ı diğer Grek salatası, feta peynirli kabak çiçeği dolması, zeytinyağlı peynir ( Ladotiri ) ızgarası, musakka, imam, kalamar dolması, karides, ahtapot ızgara, deniz balıkları, caciki, tiropita (muska böreği), feta peyniri, saganaki ve elbette tatlı olarak loukomades (lokma) ile revani; Midilli Adası’nın taverna ve restoranlarında sizleri bekliyor.

Midilli mutfağını keşfederken Yunan içkilerinin keyfini çıkarmak isteyenler için Midilli adasının ünlü uzoları ( Barbagianni, Gianatsis, Plomari, Mini ve Pitsiladi ), çipuro, suma, Midilli Adası’ın şarapları, ünlü Midilli kestane likörü Castanelli ve birası, Midilli Adası’nda  içilecek en güzel tatlardır.

Bugün Midilli’nin en ekonomik restoran ve tavernalarında dahi Midilli Adası’na özgü peynirler sizlere sunulan ikramların başında gelir.

Midilli adasının merkezinde Hagia Therapendos Kilisesi, Osmanlı Hamamı, Fatih Cami, Hagia Athenasious Kilises, Roma Agorası, Midilli Kalesi ve Yalı Cami gibi ünlü yapıları gezerek Midilli mimarisi hakkında bilgiler edindikten sonra Midilli Adası’nın merkezindeki en kaliteli tavernaların başında gelen bu restoranda yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Şişman Jimis restoran Yunan canlı müziği, Yunan mutfağı ve Yunan misafirperverliği ile sizleri bekliyor olacaktır.  Midilli Adası’na özgü bir dekorasyona sahip Şişman Cimis Tavernası, Midilli’nin yerel mutfağından da lezzetler sunar. Gün batımı esnasında harika Midilli manzaralarına tanık olursunuz. Hemen yanı başınızda demirlemiş Midilli feribotları, Atina gemileri, Midilli’deki mavi yolculuk yatları manzaranıza ayrı bir keyif katar.

Midilli’nin en güzel körfezlerinden birinde Kalloni’de  bulunan Dionysos Tavernası, Midilli adasının deniz ürünleri ve Midilli’nin otantik dekorasyonu ile sizleri karşılar. Midilli’nin denize sıfır  restoranlarından biri olan Dionysos Taverna,  Midilli’nin en güzel plajı ve manzarasına karşı yemeklerinizi yeme fırsatı sunar. Midilli Adası’nda kiralık ev, kiralık pansiyon ya da kiralık apart tutanların gözde tatil beldesi olan Kalloni Skala, Midilli’nin en güzel plajlarına ev sahipliği yapar.

Midilli Adası’nın köylerinde yaptığınız geziler ve Midilli plajlarındaki yüzme keyfinizin ardından  harika manzarası ile sizleri büyüleyen Molyvos’a gitmek iyi bir fikir. Midilli Adası’nın Anadolu’ya en yakın yerinde Mythimnia adı ile kurulmuş Assos antik kentine komşu bu köyde Molyvos Kalesi, Midilli taş evleri, Tarihi Midilli çeşmeleri ve Midilli’deki Osmanlı eserleri sizleri bekliyor. Molyvos köyünde yaptığınız foto safari turunun ardından Molyvos Limanı’nda Octapus Taverna’da güzel bir masada dinlenebilirsiniz. Midilli Adası’nın en şık tavernalarından biri olan Octopus restoranda Midilli Adası’nın en güzel manzarasına tanık olursunuz. Midilli’nin doğal güzellikleri eşliğinde, Midilli manzarasını seyrederken Midilli’nin en güzel köylerinden biri olan Plomari’de üretilen uzolarınızı ya da soğuk bir retsina ( reçine ) şarabınızı çardak altında yudumlayabilirsiniz.  

Midilli merkezde en ekonomik alışverişlerinizi yaparak, orada geçirdiğiniz güzel anlardan sonra biraz Midilli’nin doğal güzelliklerini görmek, Midilli’nin kutsal mekanlarını ziyaret etmek isterseniz öncelikle Agiassos köyüne gelmelisiniz. Burada Midilli’nin en kutsal yerlerinden biri kabul edilen Agissos Panagia Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.  Midilli’nin her sene Kasım ayında ünlü Midilli Kestane Festivali’nin yapıldığı köydür Agiassos. Agiassos Kestane Fevtivali, günlerinde tonlarca kestane haşlama ya da ızgara olarak ziyaretçilere dağıtılır. Midilli mimarisi eşliğinde Midilli halk danslarını izleyebilirsiniz. Midilli iklimi açısından çok farklı bir yerdir Agiassos Köyü. Serin ve yemyeşil bir köy olan Agiassos Köyü’nde To Stavri Taverna küçük bir lezzet mola verebilirsiniz. To Stavri Taverna, geleneksel Midilli yemekleri, Midilli’ye özgü tatlılar ve Midilli ekmekleri ile sizleri otantik tatlarla tanıştıracaktır.

Yunanistan’ın Girit, Euboaia ardından üçüncü büyük adası Midilli’de yaptığınız Midilli merkez turu,  Midilli köyleri gezisi ve Midilli alışverişlerinizden sonra,  dönüş için yapacağınız feribot yolculuğunuzun zamanı gelmeden, kendinizi Gorgona Taverna’nın eşsiz manzarası eşliğinde Midilli doğal güzelliklerinin içinde bulabilirsiniz. Burada oğlak tandır, fırında kuzu ve kokoreç gibi Yunanistan mutfağının özel yemeklerini, Glykeria, Dalaras, Kazantzidis ve Haris Aleksiou gibi ünlü Yunanlı şarkıcılarının eşliğinde tadabilirsiniz. Midilli’in geleneksel yemeklerini yiyebileceğiniz en kaliteli tavernalardan olan Gorgona Restoran, Petra sahilinde sizleri bekliyor. Yemeğin ardından yüzlerce merdiven ile çıkılan Panagia Glykofilousa ( Tatlı Öpücüklü Meryem ) Manastırını da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Midilli’nin yerel mutfağı ve geleneksel Yunan yemekleri için en doğru adreslerden birisidir Panagiouda Sahili. Burada en taze deniz ürünlerini yiyebilir, Midilli’ye özgü tatlı ve peynirlerden de tatma şansı yakalabilirsiniz. Midilli Adası’nda ekonomik, şık, kaliteli bir restoran arayanlar için Kostaras Restoran en ideal yer. Kostaras Restoran’da Midilli’den Atina’ya giden feribotlar, Ayvalık’tan Midilli’ye gelen gemileri izleyerek yemeğinizi alabilirsiniz.

Bazı geceler buzuki, kitara, gitar ve klarnet eşliğinde canlı müzik yapılan Efkaliptos Taverna’da en güzel Yunan şarkıları ile Midilli’nin gece hayatını yaşayabilirsiniz. En güzel Yunan gecesini yaşayabileceğiniz Efkaliptos Restoran, aynı zamanda Midilli adasında akşam yemeği almak isteyenler için, en taze deniz ürünleriyle geleneksel Yunanistan mutfağını sizlere yaşatıyor.

 

Bu önerilerimiz dışında Midilli’nin şirin sahil beldesi ve Midilli’nin ünlü şairi Saphho’nun memleketi Eressos’da Adonis Restoran, Blue Sardine Taverna, Gialos Psarotaverna, Obelix Restoran, ve Pantelis Restoran sizler için önerdiklerimiz.